Vynález z pražské ČVUT dokáže ihned podle zvuku detekovat střelbu i typ použité zbraně

Výzkumníci z katedry měření Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (FEL ČVUT) vyvinuli akustický detektor, který je díky několika mikrofonům a softwaru využívajícím umělou inteligenci schopný během několika sekund rozpoznat střelbu, zaměřit její polohu i určit použitou zbraň. Podle jeho autorů může systém mít jak vojenské, tak civilní využití – například ve školách, nemocnicích a jiných veřejných prostorech.

„První krok je rozhodnout, jestli se jednalo o výstřel, nebo o neškodný zvuk. Pokud šlo o střelbu, jednotka odešle zaznamenané příznaky události spolu se svojí aktuální polohou a směrem, odkud vychází střelba, na vzdálený server, který je schopen vyhodnotit, z jakého typu zbraně se střílí a o jakou se jedná ráži. To vše proběhne autonomně bez zásahu člověka během několika sekund,“ popsal fungování přístroje prof. Jan Holub, vedoucí katedry měření FEL ČVUT.

Jízda autem na sněhu a ledu vyžaduje zvláštní pozornost!

Při vyhodnocování typu zbraně software využívá umělou inteligenci vycvičenou na rozsáhlé databázi záznamů střelby, kterou výzkumníci vytvořili během sedmi let fungování projektu. Právě schopnost odhadnout, jakou zbraň a jaké střelivo střelec využívá, z vynálezu pražských výzkumníků činí takřka světový unikát.

„Zařízení pro akustickou detekci střelby existuje ve světě více, ale většina z nich typ zbraně rozlišit nedokáže. My jsme díky zapojení umělé inteligence nejdál, co se týče schopnosti určit typ zbraně,“ tvrdí jeden ze členů týmu z FEL Jakub Svatoš.

Autoři systému se však nehodlají přímo angažovat v jeho případné masové výrobě. „Nemáme jako akademici kapacitní, logistické ani organizační zázemí proto, abychom tuto technologii vyráběli, instalovali a garantovali určitou úroveň s tím spojených služeb, ale jsme připraveni poskytnout své know-how výrobci, který toto zázemí mít bude. Byli bychom rádi, kdyby výsledky našeho výzkumu našly uplatnění v praxi ve formě konkrétního produktu, obzvláště s tím, jak se toto téma stalo aktuální v závěru roku. Výsledky publikační činnosti ve vědeckých časopisech nám potvrzují, že se nám podařilo vyvinout technologii, která je v tuto chvíli ojedinělá,“ nastiňuje možnou budoucnost vynálezu profesor Holub.

 

ZDROJ: FEL ČVUT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *